,,NIEMCY... ,, ROMAN PANKIEWICZ

28 października 2016 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Ogrodzieńcu odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem. Roman Pankiewicz swoje barwne wypowiedzi urozmaicał pięknymi slajdami. Jego książka „Niemcy –drugi żywioł” to prawie historyczna kronika Niemiec od średniowiecznych Germanów do najnowszych wydarzeń mówiących o masowej migracji mieszkańców Afryki i Azji do jednego z najbogatszych krajów Europy. Roman Pankiewicz rozpoczyna książkę od bojów legionistów rzymskich z Germanami na początku naszej ery. Pisze o chrzcie Chlodwiga I w 496 roku. O Karolu Wielkim, który stworzył wielkie imperium. Jest informacja o pielgrzymce Ottona III do Gniezna. Podkreślał znaczenie Habsburgów i Hohenzollernów w historii Niemiec. Rolę Otto von Bismarcka  w tworzeniu II Rzeszy.  W XX wieku skupił się na Republice Weimarskiej i Adolfie Hitlerze. Pisze też o podziale Niemiec  po II wojnie światowej na cztery strefy okupacyjne oraz powstaniu RFN i NRD. Wspomina o pierwszym swoim wyjeździe  w 1976 roku do NRD. Po dziesięciu latach wyjeżdża do Berlina Zachodniego. Znajomość języków obcych zaowocowała podjęciem pracy w firmie budowlanej w Frankfurcie nad Menem w 1996 roku. W 2006 ponownie odwiedza Frankfurt, który po Londynie jest drugą metropolią finansową Europy. Roman Pankiewicz pokazał w swej książce ciekawe miejsca w Niemczech, o których  przewodniki turystyczne piszą niewiele lub wcale. Na zakończenie autor wpisał się do bibliotecznej kroniki.

LIS