,,MATUSZKA ROSIJA - ... ,, - SPOTKANIE AUTORSKIE

W czwartek 10 marca 2016 roku Gościem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej  w Ogrodzieńcu już po raz kolejny był Roman Pankiewicz – pisarz i podróżnik. Podczas spotkania autor promował swoją książkę „Matuszka Rosija- pierwszy żywioł”, która wchodzi w skład tryptyku dokumentującego jego podróże „Trzy żywioły”: „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł”, „Niemcy – drugi żywioł”, „Islandia – trzeci żywioł”.

Moskwa to serce olbrzymiego Imperium, a mieszkańcy tego miasta jak wspomniał autor są gościnni i serdeczni. Swoją opowieść o Rosji uzupełnianą ciekawymi fotografiami, Roman Pankiewicz rozpoczął od najważniejszej budowli miasta, czyli cerkwi Wasyla Błogosławionego. Jak się okazuje jest to najczęściej fotografowany budynek przez turystów. Na tle cerkwi fotografowały się m.in. takie gwiazdy jak: Sean Connery, Michelle Pfeiffer czy Elizabeth Taylor. Nie zabrakło opowieści o radzieckiej rzeczywistości, czyli: korupcji, alkoholu czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu milicji. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wyglądało życie przeciętnego mieszkańca Moskwy w okresie upadku komunizmu.

Roman Pankiewicz nie tylko przedstawił wizerunek tej złej Rosji, ale również nie zabrakło ciekawych i humorystycznych historii, m.in. o zimie, długich kolejkach, Borysie Jelcynie czy otwarciu pierwszego w Moskwie McDonalda.

Jego dziesięcioletni pobyt w różnych krajach, to realizacja młodzieńczych marzeń i to się czuje w jego opowieściach.