Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka@ogrodzieniec.pl

32 67 337 42

Czytanie jest dla umysłu

tym czym gimnastyka dla ciała

Aktualności

DŹWIĘKI FLETNI PANA ...

DŹWIĘKI FLETNI PANA ...

 

"Pokochawszy młodą Syrinks, córkę bożka rzecznego Ladona, chodził za nią Pan po całych dniach i prosił, żeby została jego żoną. Nieszczęśliwa dziewczyna, nie mogąc pozbyć się natręta, westchnęła do bogów o pomoc; ci przemienili ją w trzcinę. Widząc to Pan poznał, że jest brzydki i było mu bardzo smutno. Usiadł wśród owej trzciny i płakał żałośnie. Wiatr zaś potrząsał trzciną rosnącą nad brzegiem strumienia i Panu, zasłuchanemu w szum wiatru i szmer wody płynącej, zdawało się,
że i roślina wydaje takie same dźwięki żałosne. Uciął z niej kilka łodyg, zrobił z nich siedem piszczałek nierównej długości, połączył je razem w jednym szeregu i tak powstała ulubiona fujarka pastusza, zwana syryngą. Pan wygrywał na niej swe żale za piękną nimfą".
J.Parandowski, "Mitologia"
 
Tak oto powstał instrument, który wspaniałymi dźwiękami uwodzi ludzi już od najdawniejszych czasów, aż po dzień dzisiejszy …
           
            15 września 2014 roku o godzinie 9.00 uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ogrodzieńcu, po raz kolejny mogli posłuchać cudownej muzyki mistrza fletni Pana Olega Dowgala z Ukrainy. Zachwycił on wszystkich swoimi zdolnościami muzycznymi, wygrywając utwory na piszczałkach Pana. Na początku spotkania gość zaprezentował kilka znanych i mniej znanych utworów, a następnie wciągnął dzieci do zabawy pt. ,,Jaka to melodia?". Najlepszym uczestnikiem konkursu okazał się Adam , który w nagrodę otrzymał płytę z muzyką Pana Olega Dowgala.
 
Oleg Dowgal - urodzony w 1977 r. Od piątego roku życia uczył się gry na skrzypcach oraz fletni Pana. Kolejno kontynuował naukę w szkole średniej i Konserwatorium w Charkowie. Koncertował z orkiestrami oraz jako solista w Rosji, Niemczech, Polsce i na Ukrainie.
 

 

15

WRZ

2014

832

razy

czytano

1041/1146

biblioteka.ogrodzieniec.pl

Logo serwisu.

Dane biblioteki

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ogrodzieńcu
42-440 Ogrodzieniec
Plac Wolności 42
woj. Śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

biblioteka@ogrodzieniec.pl
32 67 337 42

Logo serwisu.
Zdjęcie: Księgozbiór ogółem - ponad 60 tys. woluminów.

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

w Ogrodzieńcu

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia