KONCERT OLEHA DOWHALA

Czwartkowy Poranek w Ogrodzieńcu rozbrzmiał „niebiańską muzyką”

płynącą z budynku Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej.

Tak można było powiedzieć o koncercie Oleha Dowhala, który odbył się

15 marca 2012 roku o godzinie 9.00.

Spotkanie rozpoczęła Pani Wanda Zając – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Ogrodzieńcu, zapraszając na niezwykle interesujące spotkanie z „Fletnią Pana” i niezwykłym artystą, którego muzyka niejednego słuchacza ścisnęła za serce. Tym artystą był młody, ale bardzo utalentowany, ukraiński muzyk Oleh Dowhal grający na Fletni Pana, instrumencie muzycznym zaliczanym do aerofonów wargowych. Z niezwykłą wirtuozerią wykonał muzykę klasyczną, rozrywkową, tradycyjną oraz ludową.Dzieci z klas V i VI  z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ogrodzieńcu  uczestniczące w spotkaniu mogły podziwiać talent Oleha Dowhala, który w wolnym czasie komponuje muzykę , której inspiracją są ludowe utwory z rejonu gór Karpat. Koncertuje zarówno solo jak i z orkiestrami, w wielu krajach Europy. Występował w Rosji , na Ukrainie ( mimo młodego wieku zyskał tytuł „Zasłużony Artysta Ukrainy” ) oraz we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii. Od kilku lat koncertuje również w Polsce. Na co dzień jest wykładowcą Uniwersytetu Lwowskiego – wydziału muzycznego. Artysta oprócz muzykowania, opowiedział legendy związane z Bożkiem Pana – opiekunie pasterzy i trzód wg. mitologii greckiej, oraz o powstaniu instrumentu – Fletni Pana. Przeprowadził konkurs  - zgadywankę „Jaka to melodia ?”, a zwyciężczyni Aleksandra Paliga odebrała nagrodę w postaci płyty CD z dedykacja i autografem Oleha Dowhala. Na zakończenie spotkania artysta wykonał wszystkim znany utwór polsko - ukraiński „Hej Sokoły”.Po koncercie można było kupić płyty i dostać autograf od muzyka.